Порівняй прозорість снігу та льоду.

Правильне харчування

Урок «Властивості снігу та льоду».

Предмет: навколишній світ

Клас: 3 «А»
Вчитель: Ісаєнко Маргарита Володимирівна

Цілі:

* познайомити учнів з деякими фізичними властивостями снігу та льоду;

* формувати уявлення про те, що сніг та лід – це замерзла вода, і що в природі вони спостерігаються у різних видах;

* познайомити з вченими - підкорювачами Арктики;

* розвивати уяву, спостережливість;

* виховувати любов до рідної природи;
* Познайомити з російським промислом – вологодським мереживом;

Обладнання:

* Сніг і лід,

* склянки, блюдця,

* кольоровий папір,

* презентація,

* Набір для моделі кругообігу води в природі,

* Ляльки - Сніжинка і Крижинка.
* картки 1, 2, 3.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

2. - Хто вгадай-ка

Сива Господиня:

Тряхне перинки,

Над світом пушинки? (зима)


Сьогодні ми продовжимо говорити про зиму, про зимові явища у неживій природі. презентація. Слайд 1 (Зимовий пейзаж) (1 хв)

3. Перевірка домашнього завдання

Які спостереження за природою ви зробили? (щоденник спостережень).
Що змінилося за минулі дні грудня? (1 хв)

На ПК:

Вода в природі зустрічається у:

1) 2 стани

2) 3 стани

3) 4 стани.

Сніг і лід знаходяться в:

1) Рідкому стані

2) Газоподібний стан


3) твердий стан.


  1. Які опади випадають узимку?
дощ

  1. Як називається явище, коли річки покриваються шаром льоду?

  2. льодохід

  3. льодостав



криголам. (3 хв)

- Дивна зірочка з неба впала,


Мені на долоню лягла і зникла. (сніжинка)


С. 39 підручника - питання до теми. (3 хв)
презентація. Слайд 2

4 -.Він чистий і ясний, як алмаз,

Ціни собі не знає,

Рідною матір'ю народжено

І сам її народжує. (лід)

презентація. Слайд 3 (1 хв)

5.- У нас на уроці гості – Сніжинка та Крижинка.

Сніжинка 1:

У небі зародилася з крапельки води

Зірочка різьблена чудова краса.

Кришталиком іскристим з неба приляжу,

Сяду і розтану, як захочу.

Крижинка 2:

І я теж крапелькою чистою була.

А коли замерзла, наче завмерла.

Теж я іскриста, ростом невелика.

Крижинка я промениста, я - твоя сестричка!

Сніжинка 3:

А ось і ні!!

Я – із сонця, срібла!!

Ти ж – каламутна вода!

Просто замарошка!!

Теж мені, близнюка.

Крижинка 4:

Та схаменись!! Ось так!

Все ж таки, я твоя сестра!!

Вчитель:

Хлопці, хочете допомогти Крижинці та Сніжинці?

Про що вони вас просять?

Все ж таки, я твоя сестра!!

Щоб довести спорідненість снігу та льоду, нам потрібно дослідити їхні властивості. А допоможуть нам у цьому досліди. (2 хв)
ІІ. Новий матеріал


  1. Практична робота.

Вчитель.

Покладемо в одну склянку шматочок льоду, в іншу - грудку снігу. Поставимо їх на деякий час убік


Досвід 2.
Вчитель.

Хлопці, а який ваш улюблений колір? Можливо, він є серед квадратів кольорового паперу на дошці? А який колір у снігу? Знайдіть квадрат, що за кольором відповідає снігу. Покажіть. Правильно. Біліше снігу немає нічого на світі. Недарма, коли хочуть підкреслити бездоганну чистоту білого кольору, його завжди порівнюють зі снігом: білий лебідь, білі пелюстки лілії.


А якого кольору крига? Знайдіть квадрат, що за кольором відповідає льоду. Зробимо висновок: лід немає кольору, тобто. безбарвний.
Досвід 3.
Вчитель:

Візьмемо блюдце із кольоровим папером. Покладемо на нього тонкий шар снігу, а поруч пластинку льоду. Порівняйте. Що ви помітили? Як можна назвати цю властивість льоду та снігу?


Діти. Сніг – непрозорий, лід – прозорий.
Вчитель. А тепер візьміть паличку і спробуйте розпушити сніг. Виходить? А зараз лід. Що помітили? Який висновок можна зробити?


Діти. Сніг – пухкий, лід – щільний.
Досвід 4.

Вчитель.

Встановимо ще одну властивість льоду. (Вчитель дробить лід. Лід розколюється)


- Що сталося? Як би ви назвали цю властивість льоду?
Діти. Лід - тендітний.
Вчитель.

Чи можна так само вчинити зі снігом? Чому?
Діти. Ні. Сніг – пухкий, м'який. Він не розколеться.

У склянку з водою опустити лід та в іншу склянку - сніг.

Опишіть, що бачите? (5 хв)


презентація. Слайд 4. (полярна станція, Ладога) (3 хв)



Далі завершується робота з першого досвіду.
Вчитель. Подивимося тепер на сніг та лід, які ми на початку роботи поклали у склянки. Що сталося зі снігом та льодом? Чому? Так що таке сніг та лід?
Діти. Сніг і лід - це замерзла вода.
Вчитель. Чи довели ми, що Сніжинка та Крижинка рідні сестри?
Діти. Так, довели. (2 хв)
6. Узагальнення. У дітей картки із завданнями.
Сніг та лід – це вода в ____________ стані.

Колір снігу _______________, а лід _______________.

Непрозорий, а прозорий.

Сніжинки утворюються із __________________ ___________.

(3 хв)






7.Фізмінутка. Музика.
Ми сніжинки, ми пушинки,

Покружляти ми не проти.

Ми сніжинки-балеринки,

Ми танцюємо день та ніч.

Ми дерева побілили,

Дахи пухом заміли,

Землю оксамитом укрили

І від холоду зберегли. (1 хв)


8. Новий матеріал (продовження)

Але звідки ж береться сніг?

(Самостійна робота уч-ся - читання с.39) (3 хв)



- Проілюструйте утворення снігу (макет на дошці). (2 хв)



9. Сніг і лід у природі
Сніжинка 5:

У природі ми пануємо скрізь

На благо матінці – землі.

Крижинка 6:

Почути ми хочемо зараз

Де ви зустрічали нас?

1) Вчитель:

Сніг і лід спостерігаються у природі у різних видах. Відгадайте, про які явища природи, пов'язані зі снігом та льодом, йдеться?
На склі раптом виріс ліс

Повний казок та чудес,

З'явилися білі гори

То морозні ….. (візерунки)

У білому оксамиті село –

І огорожі та дерева.

А як вітер нападе,

Цей оксамит опаде. (іній)
презентація. Слайд 5 (іній) (3 хв)
- І, мабуть, вологодські майстрині, дивлячись на цю красу, захотіли створити своїми руками щось схоже. (Слайд 6) (2 хв)



- Подивіться, як багато у нашому сніговому царстві різних гарних сніжинок. (Слайд 7.) (2 хв)
– Давайте створимо свої сніжинки для прикраси для класу. (Діти під керівництвом вчителя вирізають із серветок сніжинки). (8 хв)
10.Підсумок уроку:

презентація. Слайд 7. Запитання:

Сьогодні на уроці я дізнався….

Сьогодні на уроці я здивувався ……….

Вдома я…………… (3 хв)


- А хочете дізнатися, чим закінчилася історія Крижинки та Сніжинки?

Все ж таки, я твоя сестра!!

Раптом повіяло теплим вітром,

У небі сонце заблищало,

Усі кучугури потемніли –

У місто до нас прийшла весна.

Що ж стало з нашою Крижинкою?

Крижинка 7:

Я дуже засмутилася,

Що Сніжинка не визнала

Факт, що я її сестра…

Сніжинка 8:

І під сонечко променями

Крижинка плакала від горя.

І, розтанув, перетворилася

Знову в крапельку води.

Крижинка 9:

І Сніжинка, між нами,

Перемігши зі мною в суперечці,

Крапелькою влилася навесні

У повноводні струмки.

Все ж таки, я твоя сестра!!

Тут і зустрілися сестрички

Серед мільйонів крапель.

Відразу ж впізнавши одне одного

Засміялися, обійнялися.

Сніжинка 10:

І про те, що будемо разом

Влітку з неба зливою падати,

Крижинка 11:

А взимку кружлятиме в небі

Снігом білим, поклялися. (3 хв)

Щільність, теплопровідність та теплоємність льоду в залежності від температури

У таблиці наведено значення густини, теплопровідності, питомої теплоємності льоду в залежності від температури в інтервалі від 0 до -100°С.

За даними таблиці видно, що з зниженням температури питома теплоємність льоду зменшується, а теплопровідність і щільність льоду, навпаки, зростають. Наприклад, при температурі 0°С густина льоду має значення 916,2 кг/м 3а при температурі мінус 100°С його щільність стає рівною 925,7 кг/м 3 .

Значення питомої теплоємності льоду при 0°С становить 2050 Дж/(кгград). При зниженні температури льоду -5 до -100°С його питома теплоємність знижується в 1,45 рази. Теплоємність льоду вдвічі менша.

Теплопровідність льоду при зниженні температури з 0 до мінус 100°С збільшується з 2,22 до 3,48 Вт/(м·град). Лід більш теплопровідний, ніж вода - він може проводити в 4 рази більше тепла за однакових граничних умов.

Слід зазначити, що щільність льоду менше, проте зі зниженням температури щільність льоду зростає і при наближенні до абсолютного нуля температури щільність льоду стає близькою до величини густини води.

Таблиця щільності, теплопровідності та теплоємності льоду
Температура, °С Щільність кг/м 3 Теплопровідність, Вт/(м·град) Теплоємність, Дж/(кг·град)
0.01 (Вода) 999,8 0,56 4212
0 916,2 2,22 2050
-5 917,5 2,25 2027
-10 918,9 2,30 2000
-15 919,4 2,34 1972
-20 919,4 2,39 1943
-25 919,6 2,45 1913
-30 920,0 2,50 1882
-35 920,4 2,57 1851
-40 920,8 2,63 1818
-50 921,6 2,76 1751
-60 922,4 2,90 1681
-70 923,3 3,05 1609
-80 924,1 3,19 1536
-90 924,9 3,34 1463
-100 925,7 3,48 1389

Теплофізичні властивості льоду та снігу

У таблиці представлені такі властивості льоду та снігу:

  • щільність льоду, кг/м3;
  • теплопровідність льоду та снігу, ккал/(м·год·град) та Вт/(м·град);
  • питома масова теплоємність льоду, ккал/(кгград) і Дж/кгград);
  • коефіцієнт температуропровідності, м2/година і м2/сек.

Властивості льоду та снігу представлені в залежності від температури в інтервалі: для льоду від 0 до -120 ° С; для снігу від 0 до -50 ° С залежно від ущільненості (щільності). Температуропровідність льоду та снігу в таблиці наведена з множником 10 6 . Наприклад, температура льоду при температурі 0°С дорівнює 1,08 10 -6 м 2 /с.

Тиск насиченої пари льоду

У таблиці наведено значення тиску насиченої пари льоду при сублімації (перехід льоду в пару, рідку міну фазу) в залежності від температури в інтервалі від 0,01 до -80°С. З таблиці видно, що зі зниженням температури льоду тиск його насиченої пари знижується.

Джерела:

  1. Волків. А.І., Жарський. І.М. Великий хімічний довідник. - М: Радянська школа, 2005. - 608 с.

Правильне харчування

Урок «Властивості снігу та льоду».

Предмет: навколишній світ

Цілі:

* познайомити учнів з деякими фізичними властивостями снігу та льоду;

* формувати уявлення про те, що сніг та лід – це замерзла вода, і що в природі вони спостерігаються у різних видах;

* познайомити з вченими - підкорювачами Арктики;

* розвивати уяву, спостережливість;

* виховувати любов до рідної природи;

* Познайомити з російським промислом – вологодським мереживом;

Обладнання:

* Сніг і лід,

* склянки, блюдця,

* кольоровий папір,

* презентація,

* Набір для моделі кругообігу води в природі,

* Ляльки - Сніжинка і Крижинка.

Хід уроку:

Хід уроку:

2. - Хто вгадай-ка

2. - Хто вгадай-ка

Сива Господиня:

Тряхне перинки,

Над світом пушинки? (зима)

https://pandia.ru/text/78/207/images/image002_26.jpg" width="239" height="179 src=">

Сьогодні ми продовжимо говорити про зиму, про зимові явища у неживій природі. презентація. Слайд 1 (Зимовий пейзаж) (1 хв)

3. Перевірка домашнього завдання

Які спостереження за природою ви зробили? (щоденник спостережень).

На ПК:

Вода в природі зустрічається у:

1) 2 стани

2) 3 стани

3) 4 стани.

Сніг і лід знаходяться в:

1) Рідкому стані

2) Газоподібний стан

https://pandia.ru/text/78/207/images/image004_16.jpg" width="239" height="179 src=">.jpg" width="239" height="179 src=">

Мені на долоню лягла і зникла. (сніжинка)

https://pandia.ru/text/78/207/images/image008_10.jpg" width="239" height="179 src=">

Сніжинка 1:

Сніжинка 1:

У небі зародилася з крапельки води

Зірочка різьблена чудова краса.

Кришталиком іскристим з неба приляжу,

Крижинка 2:

Крижинка 2:

І я теж крапелькою чистою була.

А коли замерзла, наче завмерла.

Теж я іскриста, ростом невелика.

Сніжинка 3:

Сніжинка 3:

А ось і ні!!

Я – із сонця, срібла!!

Ти ж – каламутна вода!

Просто замарошка!!

Крижинка 4:

Крижинка 4:

Та схаменись!! Ось так!

Вчитель:

Хлопці, хочете допомогти Крижинці та Сніжинці?

Про що вони вас просять?

Щоб довести спорідненість снігу та льоду, нам потрібно дослідити їхні властивості. А допоможуть нам у цьому досліди. (2 хв)

ІІ. Новий матеріал

1) Практична робота.

Покладемо в одну склянку шматочок льоду, в іншу - грудку снігу. Поставимо їх на деякий час убік

https://pandia.ru/text/78/207/images/image010_10.jpg" width="239" height="179 src=">

А якого кольору крига? Знайдіть квадрат, що за кольором відповідає льоду. Зробимо висновок: лід немає кольору, т. е. безбарвний.

Візьмемо блюдце із кольоровим папером. Покладемо на нього тонкий шар снігу, а поруч пластинку льоду. Порівняйте. Що ви помітили? Як можна назвати цю властивість льоду та снігу?

https://pandia.ru/text/78/207/images/image012_5.jpg" width="239" height="179 src=">

Діти. Сніг – пухкий, лід – щільний.

Встановимо ще одну властивість льоду. (Вчитель дробить лід. Лід розколюється)

https://pandia.ru/text/78/207/images/image014_7.jpg" width="239" height="179 src=">

презентація. Слайд 4. (полярна станція, Ладога) (3 хв)

https://pandia.ru/text/78/207/images/image016_7.jpg" width="239" height="179 src=">

Вчитель. Подивимося тепер на сніг та лід, які ми на початку роботи поклали у склянки. Що сталося зі снігом та льодом? Чому? Так що таке сніг та лід?

Діти. Сніг та лід – це замерзла вода.

Вчитель. Чи довели ми, що Сніжинка та Крижинка рідні сестри?

Діти. Так, довели. (2 хв)

6. Узагальнення. У дітей картки із завданнями.

Сніг та лід – це вода в ____________ стані.

Колір снігу _______________, а лід _______________.

Непрозорий, а прозорий.

Сніжинки утворюються із __________________ ___________.

https://pandia.ru/text/78/207/images/image018_5.jpg" width="239" height="179 src=">

https://pandia.ru/text/78/207/images/image020_7.jpg" width="239" height="179 src=">

7.Фізмінутка. Музика.

Ми сніжинки, ми пушинки,

Покружляти ми не проти.

Ми сніжинки-балеринки,

Ми танцюємо день та ніч.

Ми дерева побілили,

Дахи пухом заміли,

Землю оксамитом укрили

І від холоду зберегли. (1 хв)

https://pandia.ru/text/78/207/images/image022_6.jpg" width="239" height="179 src=">.jpg" width="239" height="179 src=">. jpg" width="239" height="179 src=">.jpg" width="239" height="179 src=">

А хочете дізнатися, чим закінчилася історія Крижинки та Сніжинки?

Раптом повіяло теплим вітром,

У небі сонце заблищало,

Усі кучугури потемніли –

У місто до нас прийшла весна.

Що ж стало з нашою Крижинкою?

Крижинка 7:

Я дуже засмутилася,

Що Сніжинка не визнала

Факт, що я її сестра…

Сніжинка 8:

І під сонечко променями

Крижинка плакала від горя.

І, розтанув, перетворилася

Знову в крапельку води.

Крижинка 9:

І Сніжинка, між нами,

Перемігши зі мною в суперечці,

Крапелькою влилася навесні

У повноводні струмки.

Тут і зустрілися сестрички

Серед мільйонів крапель.

Відразу ж впізнавши одне одного

Засміялися, обійнялися.

Сніжинка 10:

І про те, що будемо разом

Влітку з неба зливою падати,

Крижинка 11:

А взимку кружлятиме в небі

Снігом білим, поклялися. (3 хв)

Конспект інтегрованого заняття у підготовчій групі.


Освітні галузі:
«Соціально-комунікативний розвиток», «Пізнавальний розвиток», «Фізичний», «Художньо-естетичний розвиток».
Вихователь: Вінгалова С.А.
Тема:
Властивості снігу та льоду.
Ціль:
Розширювати та систематизувати знання дітей про властивості снігу та льоду;
Завдання:
- повторити правила поведінки на прогулянці;
- вправляти в умінні проводити найпростіші досліди зі снігом та льодом;
- виховувати вміння домовлятися один з одним під час роботи в підгрупі.

Обладнання:вирощування сніговика, сніжинки, лист, перепустки, знаки, матеріал і посуд для дослідів.

Організаційний момент.
Вихователь:
Хлопці ви любите сюрпризи? Візьми один одного за руки, закрийте всі очі та послухайте звуки.
Слухаємо звуки зими.
Вихователь:Доведіть звуки, якої пори року ви почули? Зараз який іде місяць зими? (Останній – лютий)
А що тут сховала нам зима під білим покривалом?
Діти: Сніговик.
Вихователь:Як він потрапив до нас?
З якого снігу ми ліпимо сніговика? Хлопці, подивіться листа.
Текст листа: Діти, допоможіть, будь ласка, повернути мого друга Кая з царства снігової королеви. Герда
Вихователь:Як ви вважаєте, впораємося ми з таким завданням?
Вихователь:Діти, з чого складається царство цієї королеви? Щоб врятувати Кая, ми маємо з вами повторити властивості снігу та льоду.
Я пропоную вирушити до снігової лабораторії, але вхід до неї непростий. Вихователь звертає увагу дітей на штучні сніжинки.
Вихователь:Що це у нас на дорозі? Сніжинки.
Вихователь:Які вони? Коли та де можна побачити справжні сніжинки?
Перше завдання відгадати загадки:
Лежала ковдра,
М'яке, біле,
Землю гріло.
Вітер подув,
Ковдра зігнула.
Сонце припекло,
Ковдра потекла (Сніг).
Вихователь:- Що ви знаєте про сніг, який він? Білий, непрозорий, холодний, мокрий, липкий, пухкий (виставляються знаки – схеми).
Вихователь:Настав час ще однієї загадки. Слухайте уважно:
"Прозорий, як скло, а не вставиш у вікно". Що це? (Льод.)
- Що таке лід? Як він виходить?
- Який він? (Прозорий, холодний, твердий тощо)
Вихователь: Поділ дітей на три підгрупи . Візьміть перепустки - картки в снігову лабораторію: сніжинка, лід, вода. Тепер кожен стане біля свого робочого столика.
Ви знаєте, який сніг та лід на вигляд. Адже царство Снігової Королеви складається з льоду та снігу. Сніговик взяв із її царства сніг та лід нам для дослідів.

  1. Основна частина. Досліди у лабораторії.

1.Досвід «Танення льоду»
Обладнання та матеріали:Шматочки льоду, шуба (або інший теплий одяг), фольга, поліетиленовий пакет, папір, тканина.

Досвід:Зараз ми дізнаємося, як можна розтанути швидше за її царство, використовуючи різні засоби? Візьміть крижинку ложкою, покладіть у баночку і загорніть у будь-який матеріал. Тепер визначимо час танення льоду.
Перша група: загорне в шубу
Друга група:загорне у фольгу.
Третя група:загорне в тканину.
А я покладу в газету і одну залишимо на тарілці.
Висновок:Лід на відкритому повітрі швидше розтанув, то решта крижинок немає, а в шубі всіх довше.

2. Досвід «Визначення тяжкості»
Обладнання: ємності з водою, паперові серветки на столах.
Завдання:
нам потрібно дізнатися, що важче: сніг, грудку снігу чи лід?
Перша група,ваше завдання – опустити у воду пухкий сніг за допомогою ложки. Друга групаопускає у воду грудку снігу, а третя- лід.
Висновок:
Перша група - пухкий сніг тане та тоне.
Висновок:Сніг це вода, він важчий за воду.
Друга група - снігова грудка трималася на воді, поступово потонула.
Висновок:снігова грудка трохи легша за пухкий сніг.
Третя група – лід поступово тане, але не тоне.
Висновок:Лід не тоне через те, що при замерзанні в ньому зазвичай залишаються бульбашки повітря. А повітря легше за воду.

Перевірка часу, витраченого перший досвід.
- Що швидше розтало? На що перетворився сніг?
Висновок:Сніг та лід – це вода, але зі снігом нам буде важче впоратися, ніж із льодом.

Гра «Добре – погано»
Вихователь:- Хлопці давайте з'ясуємо, сніг – це добре чи погано?
- Що хорошого від снігу? (Зимові забави, вкриває все та зігріває.)
- Для кого і коли сніг – погано? (Сніг холодний: треба тепло одягатися, можна захворіти, якщо брати до рота; звірам і птахам через сніг нічого немає в лісі.)
Вихователь:- Коли лід приносить користь? (Ковзанка, крижані доріжки, покриває річки та ставки - оберігає підводний світ, люди використовують лід на річках та озерах, як дорогу.)
- Чому з льодом треба поводитися обережно? (Лід слизький: можна впасти; не можна ходити під бурульками.)

Фізкультхвилинка «Зимові забави»(Під пісеньку «Самі саночки біжать ....» проводиться імітація гри в сніжки і зображення снігових фігур).

Вихователь:- Хлопці, сніговик попросив вигадати знаки-символи за правилами поведінки на вулиці взимку для Каю та Герди.
Визначення з дітьми символів: червоне коло – заборона, синій квадрат – попередження.
- Згадаймо правила. Як треба поводитися на прогулянці? (Тепло одягатися, не чіпати металеві предмети, не кидати снігові грудки в людей, кататися з гірки по одному, не розкочувати перехожі доріжки, бути обережними на льоду.)
Пояснення схем із правилами поведінки на вулиці.
Екологічне завдання.
3.Досвід: Чистота снігу та льоду.
Вихователь:Ми вчора з вами занесли сніг, лід та розклали їх по баночках. Давайте уважно розглянемо сніг, що розтанув. А помічником нашим буде спеціальний прилад на дослідження. Знайдіть його на своїх столах, як цей прилад називається? ( лупа). А що таке лупа? ( збільшувальне скло).
Вихователь:Що ви бачите у баночці? (Вода брудна).Адже сніг, коли чистий, чому він став таким брудним? (Відповіді).
Чи можна зробити, щоб сніг завжди був чистим? Чому не можна пробувати сніг, бурульки на вулиці?
Вихователь:Сніговик приготував цікаві досліди для вас із льодом.
4.Досвід: «Лід та сіль»
Обладнання:
Шматочки льоду, сіль, пісок.
Покладіть на тарілку лід. Посипте його сіллю, що відбувається і чому?
Діти: Лід тріскається від солі та тане.
Висновок:Сіль розчиняє лід, а солона вода замерзає за сильного морозу. Тріск вийшов від температур між льодом та сольовим розчином.
Чому у людей взимку взуття зверху біле? (доріжки посипають сіллю та піском)

5.Досвід «Чому дерева в інеї?»
Обладнання:Сіль, сніг, непрозора ємність тарілка з водою.
Перша група та третя: Змішайте сіль, сніг у непрозорій ємності.
Друга група – залишить сніг на тарілці з невеликою кількістю води. Що з'явилося на поверхні банки і чому в тарілці все стало?
Висновок:На поверхні пляшки з'явився іній, а вода у блюдце перетворилася на лід. Цей досвід показує, як дерева з'являється взимку інею. Від перепаду температури на вулиці.

6.Досвід «Шиплячий лід»
Обладнання: Заморожені кубики льоду із соди, води, барвника; оцет із водою 1:1, піпетка.
Капаємо оцет на лід. Чому відбувається шипіння?
Висновок:Відбувається хімічна реакція з'єднання оцту та соди з утворенням вугільної кислоти, яка розпадається на воду та вуглекислий газ, у вигляді бульбашок.
Вихователь:- Ось і закінчилися наші дослідження, підіб'ємо підсумок. Як ви можете розтопити царство снігової Королеви? Що вам найбільше запам'яталося та що було важко?
Діти:Використовуйте сіль, щоб було дуже тепло на вулиці.

Вихователь:Тепер ви готові врятувати Кая. Вирушаємо до сніговика. А де він? Що з ним сталося? Подивіться від нього залишилися тільки сліди снігу, давайте зберемо сніговика частинами. Хлопці незабаром весна чи зможе сніговик у нас зберегтися? Адже ми повинні врятувати Кая, давайте поміняємо їх місцями, відправимо сніговика до Снігової королеви, а Кай повернеться до своєї сестри. Сідайте у коло. Звучить музика зими.
Вам цікаво дізнатися зустрілися Кай та Герда чи ні, давайте подивимося на екран. Зображення Кая та Герди разом.

Муніципальна бюджетна дошкільна загальноосвітня установа

Дитячий садок №44 «Казка»

Проектно-дослідницька робота

Що таке сніг?

Що таке лід?

Вихователь:

Білянська Любов Сергіївна

    Тип проекту – дослідно-творчий

    Вид проекту – груповий, короткостроковий

    Вид дитячої діяльності – пізнавально-дослідницька

    За складом учасників: діти старшої групи

Ціль:

    Ознайомити дітей з фізичними властивостями снігу та льоду.

    Навчити дітей вирішувати пізнавальні завдання та робити висновки.

    Активізація словника: досвід, ожеледиця, снігопад, відлига.

Завдання дослідження:

    Дізнатися, що таке сніг та як він утворюється.

    Дізнатися, чому скрипить сніг.

    Вивчити властивості снігу.

    Розглянути форми сніжинок.

Визначити чистоту снігу.

    Дізнатися, що таке крига.

    Форми знаходження.

    Родовища та утворення льоду.

    Структура льоду.

    Що таке сніжинка.

Методи дослідження:

    Вивчення природничої літератури з цієї теми;

    Спостереження;

    Проведення дослідів;

    Аналіз одержаних результатів шляхом порівняння.

Об'єкт дослідження: сніг та лід.

I етап – Інформаційно-технологічний:

    Підбір матеріалу на тему проекту;

    Складання перспективного плану роботи з дітьми та співпраці з батьками.

I I етап - Практичний:

    Екскурсія на ділянку з метою спостереження за зимовими природними явищами (сніг, іній на деревах, ожеледиця);

    Робота з ілюстраціями "Природні явища";

    Цільова прогулянка - експеримент: властивості снігу: легкий, пухкий. Виготовлення сніговика;

    Складання оповідань дітьми «За що я люблю зиму»;

    Науково – експериментована діяльність «Властивості снігу»;

    Малювання на тему "Снігові забави";

    «Лабораторія Всезнайки» - експериментування

з льодом.

III етап – результативний:

    Папка-пересування «Снігові забави»;

    Фотогазета «Ми – дослідники»;

    Снігове містечко на території дитячого садка.

РЕЗУЛЬТАТ ПРОЕКТУ :

    Розширення експериментальним шляхом знань у дітей про властивості снігу та льоду.

    Можливість знайти рішення пізнавальної задачі та вміння робити висновки.

    Прояв інтересу до дослідницької діяльності.


Властивості снігу та льоду.

Досвід 1.Сніг м'який, легкий. Лід щільний і тендітний.Висновок:Сніг легший за пісок, оскільки він складається зі сніжинок. Лід легко розколюється.

На м'якому снігу видно сліди. Сніг дуже легкий!

Ми перевірили – крига крихка!

Досвід 2.Сніг скрипить.

Висновок: Скрип снігу чути під час морозу Основною причиною хрускоту снігу вважається ламання кристаликів, з яких складається сніжинка.

Досвід 3. Визначення прозорості та кольору.

Висновок:Картинку під снігом не видно. Лід прозорий, а сніг – непрозорий. Сніг білий, лід безбарвний



Крізь крижинку видно друга!

Досвід 4. Сніг і лід легші за воду.

Лід плаває у воді.

Досвід 5. Вплив температури.

Висновок:Під дією тепла сніг та лід перетворилися на воду. У теплі сніг та лід швидко тане. Але сніг тане швидше за лід.


Долоні холодні та мокрі!

Досвід 6. Освіта льоду. Виготовлення кольорових крижинок.

Висновок:На морозі вода перетворюється на лід.


Наливаємо кольорову воду і на мороз.

Ура! Крижинки готові!

Досвід 7. Що таке іній.

Висновок:Сніг та іній – одне й те саме. Тільки є різниця в тому, що сніжинки – це пара, яка замерзла у хмарах, а іній – це пара, яка замерзла на склі, залозі, гілках.


Сріблястою бахромою
На гілках висить узимку.
А весною на вазі
Перетворюється на росу. (Іній)

Досвід 8. Крижаний секрет.

Висновок:Лід прозорий і тендітний, слизький. Тому дуже небезпечний для людини, якщо не бути обережним.


Де можна зустріти кригу?

Існують такі різновиди льоду, як озерний лід, морський, річковий.

Всім знайомі крижані сталактити, названі «бурульками». Ці бурульки ростуть скрізь на поверхні при повільній кристалізації (замерзанні) води, що крапає ​​і стікає, при різниці температур. «Бульбашки» звичайні і в крижаних печерах.

Висновки дослідження:

Сніг− це вид атмосферних опадів, що випадають на земну поверхню, що складається з дрібних кристалів льоду. При низькій температурі вода перетворюється на лід. Лід, як і вода теж випаровується. Сніг білого кольору, непрозорий, пухкий і холодний, у теплу погоду добре ліпиться, а в теплі швидко тане.

Іній− це пара, яка замерзла на склі, залозі, гілках дерев та інших предметах. Але іній ніколи не утворюється на тонких гіллястих предметах, це − паморозь.

Лід -є кристалічним станом води. Крига безбарвна, скляний блиск, прозорий.

Сніжинка- Сніжний кристал у формі шести променевого багатогранника.

Узагальнення знань про властивості снігу та льоду.

Стан води

Властивості

Прозорість

Дія тепла

Інші властивості

Непрозорий

Тане швидко, перетворюється на воду.

Чи не слизький

Безбарвний

Прозорий

Повільно тане, перетворюється на воду.

Щільний, твердий, пружний, тендітний.

Сніг та лід – це зимові розваги для хлопців.


В результаті проведених дослідів та спостережень, ми дізналися, що сніг і лід – це замерзла вода та їхня спорідненість доведена.

Сніг і лід мають величезне значення у житті живої природи та людини. Сніг потрібний для захисту посівів від холоду. У суворі морозні зими в сніг ховаються багато птахів. Ховаються миші під снігом. Залягають у сплячку ведмідь та борсук. У снігу ховається в негоду заєць. На дні глибоких водойм у зимовий час температура не нижче 4 градусів. Крижаний дах надійно захищає від холоду.

Діти за своєю природою – дослідники. Вони з радістю та здивуванням відкривають для себе навколишній світ. Наше завдання – підтримувати прагнення дитини до експериментування, створювати умови для дослідницької діяльності. Допитливість, прагнення нових вражень, бажання експериментувати, самостійно шукати істину, все це поширюється на всі сфери діяльності дитини.

«Живе» дію з предметами починає викликати інтерес в дітей віком до пізнання світу, розвиває самостійну пізнавальну діяльність. Діти починають припускати результати дослідів, вибудовуючи причинно-наслідкові зв'язки.

«Спочатку відкривав істини, відомі багатьом, потім почав відкривати істини, відомі деяким, і нарешті почав відкривати істини, нікому ще відомі». К.Е. Ціолковський

Мабуть, це є шлях становлення творчої сторони інтелекту, шлях розвитку винахідницького та дослідницького таланту.

Подібні публікації